В гостях у черепашки
Інтегрований
урок 4 клас (математика, природознавство, художня праця)
Мета: ознайомити дітей більш
детально з класом плазунів та їх представником; удосконалювати вміння
розв’язувати задачі на рух; повторити виконання дій над іменованими числами;
розвивати увагу; кмітливість; логічне мислення; виховувати дбайливе ставлення
та почуття любові до рідного краю; відчуття гармонії та краси.
Обладнання: картки, таблиці усних обчислень,
малюнки – схеми, вправа – схема «Гімнастика для очей», ори гамі «Черепашка»
Хід уроку
І.
Організація класу.
ІІ.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми вирушимо в подорож і познайомимося
більш детально з одним із представників класу плазунів. Під час подорожі ми
продовжимо розв’язувати задачі на рух, ознайомимось із способом визначення часу
за відомими швидкість і відстанню; повторимо виконання дій над іменованими
числами; розв’яжемо багато цікавих завдань та зробимо з паперу способом ори гамі тваринку. А яку саме, ви дізнаєтесь
із загадки.
Загадка Тваринка ця усім
відома,
Не йде ніколи вона з дому.
Гуляє, їсть і спить в
хатині,
Бо ця хатиночка – на
спині. (Черепаха)
ІІІ. Робота
за темою уроку.
Розповідь
учителя.
Черепахи відносяться до класу плазунів. Клас
плазунів – це перший клас наземних хребетних тварин. Вони заселили різні
частини суші, незначна частина видів вторинно перейшла до життя у воді, але їх
розмноження відбувається на суші. Основний спосіб пересування – це повзання,
плазування по землі, звідси і назва класу.
На Землі відомо близько 250 видів черепах, які
живуть у морях, прісних водоймах, болотах, на суші. Найчастіше вони трапляються
в тропічних лісах і пустелях.
Розминка
1.
Що не є геометричним поняттям: коло, лінія, кулька,
ламана? (кулька)
2.
Скільки прямих можна провести через одну точку: 1, 2, 3,
безліч? (безліч)
3.
Скільки прямих можна провести через дві точки: 1, 2, 4,
безліч? (1)
4.
Яка геометрична фігура не має кутів: ромб, квадрат, коло,
трикутник? (коло)
5.
Якого кута не буває: гострого, квадратного, прямого,
тупого? (квадратного)
6.
Скільки нулів приписують до числа під час множення на
100: 1, 2, 3, 4? (2)
7.
Якої відповіді немає в таблиці множення на 4: 4, 18, 24,
32, 36? (18)
8.
Якого розряду немає в трицифровому числі: одиниць,
сотень, тисяч, десятків? (тисяч)
Повідомлення
учнів
1. Черепах називають панцирними плазунами. Панцир
черепахи опуклий на спині та плаский на животі. Черепаха може сховати в нього
голову, лапи і хвіст. Вона рухається дуже повільно, але панцир добре її
захищає.
2.
Найбільша у світі черепаха – це шкіряста черепаха. Її довжина може сягати 3 м,
а вага – 2 тонн. Вона пірнає глибше за інших, занурюючись на глибину понад
1 000 м.
Завдання 1
Розкласти на розрядні доданки числа, записані на
панцирі черепахи, в порядку збільшення.
597= 500+90+7
3 786= 3 000+700+80+6
54 387= 50 000+ 4 000+ 300+ 80+ 7
231 854= 200 000+ 30 000+
1 000+ 800+ 50+ 4
Завдання 2
- У якій геометричній фігурі, розміщеній на
черепашці, міститься ділене, яке при діленні на 5 дає 100? (квадрат з числом
500)
- У якій геометричній фігурі, розміщеній на
черепашці, міститься перший множник, який при множенні на 5 дає 1 000? (овал з
числом 200)
Повідомлення
учнів
3. На півдні Середньої Азії живуть степові
черепахи. Навесні вони бродять пустелями і степами, живлячись соковитою рослинність,
і відкладають яйця. Коли починається літо і рослини вигорають від спеки,
черепахи риють нори і залягають у літню сплячку. Вони просинаються восени, щоб
підкріпитися не дуже різноманітною рослинністю, і потім знову заповзають у свої
нори на зимову сплячку.
Розв’язання
задачі (з логічним навантаженням)
Задача 1
Черепаху запросили в гості на 16-ту годину. Чи
встигне вона на призначений час, якщо вирушить із своєї домівки о 13-й годині
зі швидкістю 800 м/ год, а відстань, яку вона має подолати, становить 2 км 800
м ?
План розв’язання
1.
Скільки часу перебувала в дорозі черепаха? 16 – 13 = 3
години
2.
З якою швидкістю рухалася черепаха? Чи встигне вона
пройти цю путь за 3 години? 800 * 3 = 2 400 (м) – пройде за 3 години.
3.
Скільки залишилося пройти? 2 800 – 2 400 = 400 (м)
4.
За скільки часу вона подолає цю відстань? ( за півгодини)
Відповідь: спізниться на півгодини.
Повідомлення учнів
4. Перші черепахи, за висновками науковців,
з’явились на Землі понад 300 млн. років тому. Давні люди вважали, що Земля
пласка і тримається на велетенській черепасі. Цих тварин називають
холоднокровними. Їхня кров може бути і теплою, проте холоднокровні не можуть
регулювати температуру свого тіла.
Черепахи їдять дуже мало, і температура їхнього тіла залежить від температури
повітря.
5. Вони повинні часто переповзати то на сонце, то
в тінь, щоб не перегрітися і не переохолодитися. Зігрівшись на сонці, плазуни
ідуть на лови. Сонячне тепло необхідне для нормального життя, тому в холодних
країнах вони не водяться.
6. У нас в Україні є один вид черепах –
європейська болотяна черепаха. Натрапити на неї можна в Криму або в басейні
Дніпра. Найбільших особин, з панцирем до
30 см завдовжки, можна побачити лише в рівнинних річках Закарпаття. Ця черепаха
любить бути в болоті, ставку, озері, тихій річній водоймі з мулистим дном і
пологим берегом, де є відкриті місця, зручні для приймання сонячних ванн.
7. У середині травня болотяна черепаха починає
відкладати яйця – 5 – 10 штук завдовжки близько 3 см кожне. Яйця болотяна
черепаха відкладає у нірці, яку сама риє задніми лапами. За 2 – 3 місяця
з’являються на світ маленькі черепашки, які риють невеликі віднірки від
гніздової камери. У цих віднірках молоді черепашки зазвичай зимують. Коли
молодняк вириє віднірки, то самостійно вибирається з нори і прямує до водойми,
шукаючи свою матір. На жаль, чимало їх стають здобиччю птахів та інших
любителів поласувати черепашачим м’ясом.
Приклади.
Допоможіть малюкам відшукати свою маму.
520 – 20*3=460 57 453+ 9 876= 67 329 540 : 36= 15
(630+90) : 3 =240 34 005+ 9 005= 43 010 768 : 12 = 64
(540+80) : 4 = 155 28* 23 = 644 33* 27= 891
Фізкультхвилинка.
Гімнастика для очей.
Повідомлення
учнів
8. Черепахи харчуються протягом цілого дня, а
найбільш інтенсивно вранці. Вночі. Вони сплять на дні водойми. Щелепи черепахи
позбавлені зубів, але мають роговий покрив, який утворює гострі ріжучі краї.
Їжу суходільних черепах складають зелені рослини, плоди, зрідка дрібні тварини.
9. Прісноводні черепахи, навпаки, харчуються
дрібними молюсками, членистоногими, рибами. Їдять вони також комах, яких
ловлять як на суші, так і у воді (коників, плавунців, комарів, саранчу, мокриць
тощо), а також черв’яків та рослинність у невеликих кількостях. Загалом риба складає
незначну частину раціону. Тому черепаха не завдає шкоди рибному господарству.
Крім того, за всієї спритності черепахи їй вдається зловити лише хвору або
поранену рибину, а здорова майже завжди втікає. Отже, черепахи відіграють роль
санітара і селектора в популяції риб.
Завдання 1
.
Викреслити те зображення, яке має пару, і
дізнаєшся, що зловила черепаха на сніданок.
Відповідь: рибину і муху.
- черепахи зазвичай тримаються поблизу водойми і
за найменшої небезпеки швидко пірнають у воду і зариваються в мул.
Завдання на
розвиток окоміру 2.
- Яким шляхом черепасі
швидше дійти до озера? (Третій)
- Який шлях найдовший?
(другий) Спробуй відповісти на питання
без вимірювання.
Розв’язання
задач
У черепах добре розвинений зір і нюх, тому задачі розв’язуємо
про них.
Задача 2
Черепаха помітила рибину на відстані 10 м від
себе. Чи наздожене вона рибину, якщо рухатиметься зі швидкістю 12 м/ хв, а
рибина – 10 м/хв?
Схема на дошці.
- на скільки більшою є
швидкість черепахи порівняно зі швидкістю рибини? 12- 10 = 2 (м/хв)
- яка відстань буде між
ними, коли вони пропливуть 1 хвилину? 10-8=2 (м)
- за скільки часу ця
відстань скоротиться до 0 м? 10: 2 = 5
(хв)
Відповідь: черепаха наздожене рибину за п’ять
хвилин.
Задача 3
Одна черепаха – мама вирила нору завдовжки 2 м 30
см, завширшки 1 м 20 см. А друга черепаха – мама вирила нору завдовжки 3 м 10
см, завширшки 90 см. Хто з них вирив більшу за периметром нору?
1)
(2 м 30 см + 1 м 20 см) * 2 = 7 (м) – нора 1 –ї черепахи
2)
(3 м 10 см + 90 см) * 2 = 8 (м) – нора 2-ї черепахи
3)
8 м 7 м
Відповідь: друга черепаха вирила більшу за
периметром нору.
Виготовлення макету черепашки в техниці ори гамі.
Матеріал: квадрат білого паперу, олівці чи
фломастери.
Послідовність виконання:
1.
квадрат двічі ділять за діагоналлю навпіл.
2.
середній верхній
кут загинають усередину, утворюючи лінію спини.
3.
згинають усередину гострий перший передній кут, роблячи
складку (голова черепахи), кінчик кута загинають усередину згину.
4.
другий гострий кут (задній) загинають так, щоб утворити
передні лапи, а протилежний кут встановлюють (загибають) так, щоб утворити
задні лапи.
5.
оформлення, намалювати очі, на панцирі – лусочки.
ІV.
Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися на
уроці?
Виставка
учнівських робіт.
Гімнастика для очей Завдання 1
Комментариев нет:
Отправить комментарий